Abrantes, Eduardo (PT)
agf (D/FIN)
aifoon (BE)
Allen, Jamie (CA)
Altmann, Jürgen (D)
Amelides, Panos (GR)
Amphoux, Pascal (F)
Ankersmit, Thomas (NL/D)
Arford, Scott (US)
Artal, Fabien (F)
atelier le balto (D/F)
Aubry, Gilles (CH/D)
Auinger, Sam (A/D)
B., Pôm Bouvier (F)
Bailie, Joanna (UK)
Bain, Mark (US/NL)
Bates, Steve (CA)
Batista, Anamarija (BiH)
Beckett, James (UK/NL)
Behrendt, Frauke (D/UK)
Bennett, Justin (UK/NL)
Beretta, Lorenzo (IT)
Berthet, Pierre (BE)
Bièvre, de Guy (BE)
Bikoro, Nathalie Anguezomo Mba (GA)
Bisbiki, Vicky (GR)
Blesser, Barry (US)
BMB con. (NL)
Bogendorfer, Anatol (A)
Brand, Jens (D)
Brandlhuber, Arno (D)
Bull, Michael (UK)
Böhme, Gernot (D)
Careri, Francesco (IT)
Carter, Kabir (US)
Cassière, Pierre-Laurent (F)
Chelkoff, Grégoire (F)
Chessex, Antoine (CH/D)
Clauss, Julien (F)
Coti K (GR)
Cox, Christoph (US)
Cubero, Carlo A. (EE)
Curgenven, Robert (AUS)
Curtis, Charles (US)
Cusack, Peter (UK)
Darò, Carlotta (CA)
Deleu, Luc (BE)
Deligne, Sybille (BE)
De Silvey, Caitlin (UK)
de Vega, Mario (MX)
Dixon, Max (UK)
Drymonitis, Alexandros (GR)
Duque, Alejandro (CO/CH)
Dyffort, Jens-Uwe (D)
Dyrssen, Catharina (SE)
Eller, Ulrich (D)
Erek, Cevdet (TR)
Espinoza, Christian (CL)
Farinati, Lucia (IT)
Farmer, Patrick (GB)
Farmers Manual (A)
Feldmann, Joachim (D)
Ferrete, Jaume (E)
Fink, Christoph (BE)
Fonteyne, Joost (BE)
Ford, Felicity (UK)
Francis, Richard (NZ)
Föllmer, Golo (D)
Gallagher, Michael (GB)
Ganchrow, Raviv (US/IL/NL)
Gansterer, Nikolaus (AT)
García Quiñones, Marta (ES)
García-Abril, Antón (ES)
Giannoulakis, Stelios (GR)
Gigante, Roberta (BE)
Gillié, Flavien (BE)
Godoy, Fernando (CL)
Gonzales, Barbara (CL)
Goryn, Alexia (BE)
Grzinich, John (US/EE)
Gründorfer, Paul (AT)

Gudnadottir, Hildur (IS)
Hall, Anthony (UK)
Hartmann, Hanna (SE/D)
Hauser, Susanne (D)
Helbich, David (DE)
Hepworth, Katie (AUS)
Herzog, Gisela (D)
Holzer, Derek (US/D)
Howse, Martin (UK/D)
Hummer, Nik (A)
Hybrid Space Lab (D/NL)
Hörstadt (A)
Ici-Même (F)
ILIOS (GR)
Ipsen, Detlev (D)
Irvine, Zoë (UK)
Jacobs, Aernoudt (BE)
Jaume Ferrete (E)
Kahn, Douglas (AUS)
Kamleithner, Christa (A/D)
Karel, Ernst (US)
Kavouki, Eleni (GR)
Keller, Raul (EE)
Khazam, Rahma (F)
Kirkegaard, Jacob (DK/D)
Kleinberg-Levin, David (US)
Koelsch, Stefan (D)
Koutsomichalis, Marinos (GR)
Koteas, Kosmas (GR)
Kovács, Szilvia (HU)
Kozantzas, Yannis (GR)
Kubisch, Christina (D)
Kuentz, Martin (D)
Kursell, Julia (D)
Kühne, Lukas (D)
LaBelle, Brandon (US)
Lacey, Kate (UK)
Landman, Yuri (NL)
Lapierre, Lisa (F)
Lee, Okkyung (KR)
Leguay, Yann (BE)
Lehmeier, Jürgen (D)
Leitner, Bernhard (A)
Lesky, Carina (A)
Lewis, Eric (CA)
LIGNA (D)
Lippus, Urve (EE)
Lola landscape architects (NL)
magma architecture (D/UK)
Maranha, David & Machás, Patrícia (PT)
Martinho Cláudia (PT/F)
Matjeka, Stefanie (D)
Mattern, Shannon (US)
Matthys, Kobe (BE)
Mattin (ES, Basque Country)
Mattson, Eric (CA)
McGinley, Patrick (US/EE)
Menche, Daniel (US)
Merlini, Valeria (IT)
Morton, Timothy (US)
Moser, Michael (A)
Moss, David (US)
Nakajima, Rie (JP)
Nessi, Margaux (BE)
Neuhaus, Max (US)
Niedermayr, Susanna (A)
Nilsen, BJ (SE)
noid (AT)
Noll, Udo (D)
Onda, Aki (US)
Palestine, Charlemagne (BE)
Paluszewski, Mads Bech (DK)
Papenburg, Jens Gerrit (D)
Papadomanolaki, Maria (GR/GB)
Patterson, Lee (UK)
Plantzos, Dimitris (GR)
Poulou, Aggeliki (GR)

Q-O2 (BE)
Quiring, Björn (D)
Rambow, Riklef (D)
Ratkje, Maja (NO)
raumlabor_berlin (D)
Reinhardt, Marc-Alexandre (CA)
Riek, Lasse-Marc (D)
Rissland, René (D)
Rosenfeld, Marina (US)
Saavedra Arevalo, Pablo (CL)
Sakellariou, Yiorgis (GR)
Scarfe, Dawn (UK)
Schellinx, Harold (NL)
Schreiber, Ralf (D)
Schrimshaw, Will (UK)
Schulkowsky, Robyn (US)
Schulte-Fortkamp, Brigitte
Schulze, Holger (D)
Schwartz, Hillel (US)
Schäfer, Olaf (D)
Sedmak, Florian (A)
Seiffarth, Carsten (D)
Sellig, Sabine (D)
Shentelevs, Maksims (LTV)
Sikiaridi, Elisabeth (D/UK/GR)
Simpson, Dallas (UK)
Sinclair, Peter (UK/F)
Smith, Mark (US)
Soinu Mapa (ES, Basque Country)
Sonntag, Jan Peter E.R. (D)
Spencer, Nicolas (CL)
Staalplaat Soundsystem (NL)
Stabenow, Carsten (D)
Stalker/ON (IT)
Steinke, Gerhard (D)
Strobl, Hannes (A)
Suzuki, Akio (JP)
Szymczak, Jean (D)
tamtam (A)
The Phonographic Arkestra (A)
Themelis, Petros G. (GR)
Thibaud, Jean Paul (FR)
Tidoni, Davide (IT)
Tigkas, Dimitris (GR)
Tronchin, Lamberto (I)
Trower, Shelley (UK)
Tuercke, Florian (D)
tx – büro für temporäre architektur (D)
Töpfer, Andreas (D)
Toxopeus, Roelf (NL)
Unsworn Industries (SE)
van der Heide, Edwin (NL)
van Sonsbeeck, Sarah (NL)
Veliotis, Nikos (GR)
Viaene, Els (BE)
Vogelaar, Frans (NL/D)
von den Driesch, Roswitha (D)
von Fischer, Sabine (CH)
Walter, Urs (D)
Watson, Aaron (UK)
Watson, Chris (UK)
Westerveld, Wessel
Willecke, Barbara (D)
Wilson, Ariane (D)
Wilson, Louise K (UK)
Windisch, Franziska (BE)
Winko, Ulrich (D)
Yannatou, Savinan (GR)
Yau, Randy H.Y. (US)
Zagari, David (FR)
ZENIAL – Lukasz Szalankiewicz (PL)
Zimoun / Pe Lang (CH)